top of page

Çalı Kirazı - Syzgium paniculatum

Güncelleme tarihi: 27 Tem 2020

Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya bölgelerinde doğal olarak yetişen, kırmızı yenilebilir meyvelere sahip beyaz tüylü çiçekli yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Küçük yaprakları ve dikkat çekici çiçekleri ile bonsaiye uygun türlerdendir.

Konumlandırma - Tüm gün direk güneş alan yerlerde konumlandırılabilirler fakat günde birkaç saat direk güneş alan çok aydınlık yarı gölge yerlerde bakımı daha kolay olacaktır. Soğuktan ve kuru ortamlardan korunmalıdırlar. Nemli ve sıcak ortamlarda bakımı kolaydır. Sert hava değişikliklerini kolay tolere edemezler, bu sebeple kışın kapalı yerde konumlandırılmaları daha sağlıklı olacaktır.


Sulama - Genel olarak suyu severler fakat bonsainiz torf ya da bahçe toprağında ekili ise toprağın kurumasına müsaade edin, sonrasında bolca sulayın. Sıcak yaz aylarında su ihtiyaçları daha da artacaktır.


Gübreleme - İlkbaharda ve sonbaharda gübrelenebilirler. Gübre paketlerinde tavsiye edilen ölçülerde gübreleme yapılabilir. NPK değerleri 10'un üzerinde olan gübreleri kullanmaktan kaçının veya tavsiye edilen oranın altında seyrelterek kullanın. Gübreleme, dalların fazlaca uzamasına sebebiyet verecektir. Daha asidik olan gübreler daha etkili olacaktır.


Budama - Ağır budama kış aylarının sonlarında, büyüme dönemi başlamadan yapılmalıdır. Telleme uyku dönemi dışında yılın her zamanı yapılabilir. 6-8 yaprak büyüttükçe dallar 1-2 yaprak kalacak şekilde budanmalıdır. Büyük yaralar geç kapanır, bu sebeple sert budamalara dikkat edilmelidir.


Saksı Değiştirme - Standart bonsai toprağı karışımı kullanılarak iki ya da üç yılda bir saksı değişimi yapılmalıdır. İlkbaharın başlarında yeni sürgün vermeye başladığında saksı değişimi yapılabilir. Tüm kökler açığa çıkarılabilir. Açelyalar için kullanılan Kanuma bonsai toprağında da sağlıkla yaşarlar.


Çoğaltma - Çelik yöntemiyle ya da tohumdan çoğaltılabilir. İlkbaharın ortalarında havai köklendirme de yapılabilir. Çelikler sera ortamında kolayca köklenirler.


İlaçlama - Genel olarak zararlılara ve hastalıklara dayanıklı ağaçlardır. Ayda veya iki ayda bir ilaçlanmaları yıl boyu korunmalarını sağlayacaktır.

anahtar kelimeler: "çalı kirazı bonsai bakımı", "syzgium bonsai bakımı", "bonsai sanatı", "bonsai nedir", "bonsai nasıl yapılır", "bonsai nasıl yaşar", "bonsaiye nasıl başlanır"


Bonsai Seika (bonsaiseika.com) sayfasında yayınlanan bütün yazılar birçok farklı kaynaktan derlenerek, yazarın sahip olduğu naçiz tecrübeler yazıya dökülerek hazırlanmıştır. İzinsiz ve onaysız kopyalanması, kaynak gösterilmeden alıntılanması yasaktır, emek hırsızlığıdır.

All the blog readings covered in Bonsai Seika (bonsaiseika.com) are the compilation of the information from various sources and the humble experiences of the author. It is not allowed to copy or cite without permission and citation. It is another form of plagiarism.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page