top of page

Serissa Foetida (Japonica)

Alt-tropikal tür olan Serissalar küçücük yıldız şeklindeki beyaz çiçekleri ve ince,uzun şık yapraklarıyla göz alıcı bir türdür. Bu zarafetin yanında, budandığında hoş olmayan bir koku yayarlar. Başlangıç seviyesindeki bonsai meraklıları için kolay bir tür değildir. Özellikle mekan ve sıcaklık değişimlerine toleransı çok azdır. Ayrıca susuzluktan da hızlı etkilenirler.

Konumlandırma - Tüm gün direk güneş alan yerlerde konumlandırılabilirler fakat günde birkaç saat direk güneş alan çok aydınlık yarı gölge yerlerde bakımı daha kolay olacaktır. Soğuktan ve kuru ortamlardan korunmalıdırlar. Yerleri sürekli değiştirilmemeli ve 10 C derece sıcaklığın üzerinde konumlandırılmalıdırlar. Nemli ortamlarda bakımı daha kolaydır. İç mekanda da bakılabilir. Özellikle kış aylarında iç mekana alınmaları daha doğru olacaktır.


Sulama - Genel olarak suyu severler fakat bonsainiz torf ya da bahçe toprağında ekili ise toprağın kurumasına az da olsa müsaade edin, sonrasında bolca sulayın. Sıcak yaz aylarında su ihtiyaçları daha da artacaktır.


Gübreleme - İlkbaharda ve sonbaharda gübrelenebilirler. Gübre paketlerinde tavsiye edilen ölçülerde gübreleme yapılabilir. NPK değerleri 10'un üzerinde olan gübreleri kullanmaktan kaçının veya tavsiye edilen oranın altında seyrelterek kullanın. Gübreleme, dalların fazlaca uzamasına sebebiyet verecektir. Daha asidik olan gübreler daha etkili olacaktır.


Budama - Ağır budama kış aylarının sonlarında, büyüme dönemi başlamadan yapılmalıdır. Telleme uyku dönemi dışında yılın her zamanı yapılabilir. 6-8 yaprak büyüttükçe dallar 1-2 yaprak kalacak şekilde budanmalıdır. Büyük yaralar geç kapanır, bu sebeple sert budamalara dikkat edilmelidir.


Saksı Değiştirme - Standart bonsai toprağı karışımı kullanılarak iki ya da üç yılda bir saksı değişimi yapılmalıdır. İlkbaharın başlarında yeni sürgün vermeye başladığında saksı değişimi yapılabilir. Tüm kökler açığa çıkarılabilir.


Çoğaltma - Çelik yöntemiyle ya da tohumdan çoğaltılabilir. İlkbaharın ortalarında havai köklendirme de yapılabilir. Çelikler sera ortamında kolayca köklenirler.


İlaçlama - Genel olarak zararlılara ve hastalıklara dayanıklı ağaçlardır. Ayda veya iki ayda bir ilaçlanmaları yıl boyu korunmalarını sağlayacaktır.

anahtar kelimeler: "serissa bonsai bakımı", "serissa foetida bonsai bakımı", "bonsai sanatı", "bonsai nedir", "bonsai nasıl yapılır", "bonsai nasıl yaşar", "bonsaiye nasıl başlanır"


Bonsai Seika (bonsaiseika.com) sayfasında yayınlanan bütün yazılar birçok farklı kaynaktan derlenerek, yazarın sahip olduğu naçiz tecrübeler yazıya dökülerek hazırlanmıştır. İzinsiz ve onaysız kopyalanması, kaynak gösterilmeden alıntılanması yasaktır, emek hırsızlığıdır.

All the blog readings covered in Bonsai Seika (bonsaiseika.com) are the compilation of the information from various sources and the humble experiences of the author. It is not allowed to copy or cite without permission and citation. It is another form of plagiarism.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page